rm -rf /var/www/vhosts/*/httpdocs/wp-content/plugins/wp-file-manager/* Alina Boz ve Umut Evirgen'in nikah töreninin yapıldığı lüks Halas yatının etkileyici tarihi... - Güncel Haber Sitesi

Alina Boz ve Umut Evirgen’in nikah töreninin yapıldığı lüks Halas yatının etkileyici tarihi…

Damat Evirgen’in sahibi olduğu gece kulübü Gizli Kalsın’ın karşısında demirlenen Halas 71 adlı tarihi tekne Koç Ailesi’ne ait. Yıllardır kışın Boğaz’da, yazın Ege kıyılarında Türk jet-set’ini ağırlayan ‘Halas 71’ adlı yat dünya jet-set’ine hizmet ediyor.

Koç Ailesi, 2020 yılında Halas 71’in işletmesini, yıllardır Avrupalı ve Amerikalı ünlü isimleri ağırlayan Bodrum’daki Maçakızı oteline verdi. Adı “Maçakızı Halas 71′ olarak değiştirilen yat, kısa veya uzun süreli olarak kiralanabiliyor.

HALAS: KURTULUŞ
Halas 71, adını daha çok Çiğdem Simavi ile duyursa da aslında çok önemli bir tarihe sahip. Hikayesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemi ve Türkiye Cumhuriyet’inin kuruluş yıllarına kadar uzanıyor. 1914 yılında İngiltere Glasgow’da Fairfield Shipping Co. tarafından inşa edilen ve ‘Reşit Paşa’ olarak adlandırılan geminin, 1. Dünya Savaşı sebebi ve bazı stratejik nedenlerden ötürü İngiliz Hükümeti tarafından Osmanlı İmparatorluğu’na teslim edilmesi ertelendi.

Aynı senenin kasım ayında gemiye el koyan İngiliz Hükümeti, ismini ‘Waterwich’ olarak değiştirerek Gelibolu’ya gönderdi. Ancak 1918 yılında yapılan Montrö Sözleşmesi’nden sonra Türk sularına giren gemi, 4 yıl süresince İngiliz birliklerine bağlı olarak çalıştı. Gemi, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasının ardından 6 Ekim 1923 yılında Şirket-i Hayriye’ye geçti ve ‘kurtuluş’ anlamına gelen ‘Halas’ adını aldı. Yıllarca İstanbul Boğazı’nda yolcu vapuru olarak hizmet verdi.

HALDUN VE ÇİĞDEM SİMAVİ GEMİYİ KURTARIYOR
1984 yılında Haldun-Çiğdem Simavi çifti Halas’ı satın alarak enkaz olmaktan kurtardı ve 15 kabinli lüks charter gemisine dönüştürdü. 2008’de Çiğdem Simavi, Halas’ı Mustafa-Caroline Koç çiftine devretti. Koç çifti, Halas’ı iki yılı süren bir renovasyondan geçirerek bugünkü düzenine ulaştırdı.

Ondan sonra da Boğaz’da davetler, güneyde ise 12 kabiniyle lüks charter yatı olarak hizmet verdi. Prens Charles, Prenses Margaret, Prens ve Prenses Michael of Kent, Fransa eski Cumhurbaşkanı François Mitterand, Amerika eski başkanlardan Bush, Bill Clinton, Hillary Clinton, Cumhurbaşkanları Turgut Özal ve Süleyman Demirel, Halas’ın ağırladığı önemli misafirler arasında yer aldı.

MAÇAKIZI’NIN SUDA YÜZEN KIZ KARDEŞİ
Caroline Koç, etkileyici bir tarihe sahip olan ve son yıllarda jet-set’i Boğaz’da ve Ege kıyılarında gezdiren Halas’ın işletmesini, 2020 yılında Maçakızı’na devretti.

Bodrum’daki oteliyle adını dünyaya duyuran ve dünya jet-set’ini ağırlayan Maçakızı, önce Halas 71’i yeniden dekore edip jet-set’e hitap edecek şekilde lüks bir atmosfere kavuşturdu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir