Bu çiçeğe dokunmak için özel izin gerekiyor: Tülüşah

Kuşadası’nda sadece Aydın bölgesinde yetişen endemik bir bitki olan ve yok olma riski taşıyan tülüşahlar, sarı çiçeklerini açarak göz kamaştırıcı bir görüntü oluşturdu.

İlk kez 1978’de Kuşadası’nda keşfedilen tülüşahlar, 1979’da dünyaya “yeni tür” olarak tanıtıldı.

Yüksekliği 2,5 metreye kadar ulaşabilen bu bitkiler, doğal güzellikleri ve tıbbi araştırmalara olan katkılarıyla biliniyor. Ancak, tülüşahların popülasyonunu korumak için ciddi tedbirler alınması gerekiyor.

Tülüşahların Haziran ayında çiçeklenerek görsel bir şölene dönüştüğü bilinirken, bu nadir bitkinin yok olma tehlikesi altında olduğuna dikkat çekiliyor. Bu nedenle, tülüşahların doğal yaşam alanlarından koparılması veya sökülerek başka bir yere taşınması, yasal olarak ciddi bir ceza gerektiriyor.

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) ve diğer kuruluşlar, tülüşahların korunması için aktif bir şekilde çalışıyorlar.

Tülüşahların korunması için yapılan çalışmalar arasında, sit alanlarındaki koruma önlemlerinin artırılması ve tülüşahların çoğalmasının teşvik edilmesi bulunuyor.

Kuşadası Belediyesi ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Aydın Şube Müdürlüğü, bu doğal güzellikleri korumak için bir araya gelerek çeşitli tedbirler almayı planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x