Orman Mühendisliği

Programın Amacı: Orman endüstrisi mühendisliği, orman endüstrilerinin kurulması, idaresi, işletilmesi, işlenmiş orman ürünlerinin standardizasyonu, kalite kontrolleri ve pazarlanması konularında eğitim yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Orman endüstrisi mühendisliği programında başta biyoloji olmak üzere genellikle kimya, matematik gibi temel bölüm dersleri verilir. Lisans programlarına özgü dersler ise fen derslerinin ya doğrudan devamı ya da onlarla dolaylı olarak ilgili derslerdir. Ayrıca programda ekonomi, hukuk gibi sosyal bilim içerikli dersler de vardır.

Gereken Nitelikler: Orman endüstrisi alanında çalışmak isteyen bir kimsenin, başta matematik olmak üzere, fen derslerinde başarılı olması, ekonomi ve ticarete ilgi duyması, başkaları ile işbirliği halinde çalışabilen, yaratıcı bir kişi olması gerekir.

Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler : Orman endüstrisi mühendisliği programını bitirenlere “”Orman Endüstrisi Mühendisi”” unvanı verilir. Orman endüstrisi mühendisi, orman ürünlerinin işletilmesi için kurulacak tesislerin tasarımını yapar, tesislerin kurulması ve işletilmesi için gerekli çalışmaları yürütür, işlenmiş orman ürünleri için standartlar saptar ve ürünlerin kalitelerini denetler. 

Çalışma Alanları: Orman endüstrisi mühendisi, kamu ve özel sektöre ait orman ürünlerini işleyen fabrikalarda teknik ve idari görevler yapar. Orman endüstrisi mühendisliği oldukça yeni bir alan olup mezunların iş bulma sorunları yoktur. Kazançları devlet sektöründe yasalarla, özel sektörde sözleşmelerle belirlenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x